LIGHTING / Table lamps / Table lamps 10302049
*
nr 1030 2049
TABLE LAMPS
2 pieces, keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg,
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Estimate:
300
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday April 11 2016
at 19:12:29
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/4 23:19:50
1
100 kr
9/4 18:41:39
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
3237 TABLE LAMP
+ floor lamp. Height: 76-152,
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:14
-
3045 TABLE LAMP
Belid. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:32
-
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:17
-
3046 TABLE LAMP
Italy. Height: 67 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:06
-
3048 TABLE LAMP
Krome. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:09
-
3083 TABLE LAMP
brass, bergboms. Height: 65 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:37
*
TABLE LAMPS
nr 1030 2049
TABLE LAMPS
2 pieces, keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg,
2 st. keramik, UE Upsala-Ekeby, fotnagg
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 150 |
Auction date: |
Monday April 11 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/4 23:19:50 | 1 | 100 kr |
9/4 18:41:39 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfötter bordslampor fotnagg keramik svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
3237 TABLE LAMP
+ floor lamp. Height: 76-152,
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:14 -
3045 TABLE LAMP
Belid. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:32 -
1003 TABLE LAMP
Daum Nancy, France. Underfångsglas. Signed. Height..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:17
-
3046 TABLE LAMP
Italy. Height: 67 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:06 -
3048 TABLE LAMP
Krome. Height: 50 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:09 -
3083 TABLE LAMP
brass, bergboms. Height: 65 cm,
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:37